Sztyblety damskie to rodzaj obuwia o ponadczasowym kroju. Za panowania królowej Wiktorii w Anglii (połowa XIX wieku) noszone były przez jeźdźców konnych. Z uwagi na ich kształt (za kostkę, lekki obcas lub płaska podeszwa, na środku wewnętrznego boku wstawka w kształcie U) uznawano je za niezwykle wygodne oraz ładnie prezentujące się na nodze. Sztyblety damskie szybko zyskały powodzenie wśród pań różnych stanów – przeniosły się także na ulice i do eleganckich salonów. Aż do dziś noszone są z jednakowym upodobaniem na co dzień jak i podczas wyjątkowych okoliczności.

Sztyblety damskie – wygląd, którego nie pomylisz z innym!

Sztyblety damskie mają bardzo rozpoznawalny wygląd. Zwykle uszyte z skóry naturalnej lub sztucznej. Ich cholewa sięga do lub nad kostkę. Obcas zazwyczaj jest płaski lub bardzo niski. Przeznaczone na chłodniejsze miesiące mogą mieć wewnątrz ocieplaną wkładkę. Charakterystyczna jest najczęściej gumowana lub z materiałów ze streachem wstawka w kształcie litery „U”. Zapewnia to komfort podczas noszenia i doskonały, nietypowy wygląd.

Sztyblety damskie – nie tylko dla fanek rock’n’rolla!

Sztyblety zostały rozpropagowane w latach 60-tych XX w przez takie zespoły rock’n’rollowe jak The Beatles czy The Rolling Stones. Stąd popularne nazwy obuwia jak rollingstonki (szczególnie umiłowane w połączeniu z jeansami, skórą czy luźnym stylem) lub beatlesówki (pasujące do bardziej eleganckich kreacji, na wielkie wyjścia, bardzo modne). Te dwa wydawałoby się odmienne światy muzyczne ukazały, że sztyblety można nosić w wielu wersjach – klasycznej lub codziennej. I w obu odsłonach wyglądają równie dobrze!

Sztyblety damskie – do jakiej pogody i stylizacji pasują?

Sztyblety damskie są szczególnie popularne w okresie jesienno-zimowym czy zimowo-jesiennym. Wiele modeli jest dostosowanych do zmiennej aury, gdy za oknem rozpieszcza słońca a za chwilę leje deszcz. Są dostępne modele przeznaczone na mroźne, zimowe dni (ocieplane dodatkowo wewnątrz), jak również a la kalosze (z zewnętrzną warstwą wodoodporną). Struktura jaką mają sztyblety damskie może być jednolita i jednobarwna, jak również powstała z połączenia różnych materiałów, bardzo kolorowa i wzorzysta. Dzięki temu każda pani z powodzeniem dobierze dla siebie właściwy model. Sztyblety damskie pasują zarówno do sukienek czy spódnic, jak i do spodni o różnej długości.

Sztyblety damskie – do pracy i na imprezę!

Sztyblety damskie są chętnie wybierane przez kobiety w różnym wielu – od dzieci przez pracujące żony i matki, aż po dojrzałe babcie. Stylizację kształtują przede